19 Marzec imieniny: Józef, Bogdan, Marek
---Promocja 2017 Termowizja - pomiar izolacyjności cieplnej budynków ---Odbiory budynków - jakie dokumenty?


!!! POLECAMY !!!



Fitness


CZYTAJ WIĘCEJ



INFORMACJE
Aktualności
Aktualności - archiwum
O Łodygowicach
Historia
Położenie
Fotoreportaż - ZAGADKA
Imprezy
Urzędy
Instytucje
Kościoły
Cyfrowe programy
Galerie zdjęć
Odbiory budynków
Polityka prywatności
Firmy
Kontakt
Formularz
Strony prywatne
DOMENY - ZAREJESTRUJ

LOGOPEDA
Logopeda

Projekty Domów
Projekty domów

USŁUGI
Odbiory budynków
Pomiary elektryczne
Projekty domów
Płatnik
Elektryczne
Elektroniczne
Geodezyjne
Motoryzacyjne
Wodno-kanalizacyjne
Stolarskie
Gazowe
Budowlane
Ślusarskie - Obróbka skrawaniem
Nieruchomości
Pszczelarskie
Fotograficzne
Komputerowe
Kominiarskie
Muzyczne
Internetowe
Krawieckie
Termowizja

TURYSTYKA
Wiadomości
Atrakcje
Szlaki turystyczne
Hotele
Kwatery
Pensjonaty
Domy wczasowe

OGŁOSZENIA
Usługi projektowe
Odbiory budynków
Sprzedam
Kupię
Oddam
Szukam pracy
Dam pracę

PRZYDATNE LINKI
Fundusze strukturalne
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Rolnictwa
Unia Europejska

DODATKI
Forum dyskusyjne
Księga gości
Załóż stronę www
Bankowość elektroniczna
Doładuj telefon
Przyśpiesz INTERNET

ROZRYWKA
Zadania z matematyki
Gdzie to jest?

Google

Osób on-line: 1


Gmina Łodygowice
Historia Łodygowic
Do końca XIII w. Łodygowice i Pietrzykowice były wsiami książęcymi, następnie przeszły w posiadanie zakonu cystersów. Założyciem Łodygowic był sołtys Ludwik o nazwisku Lisko. O dochody i podatki książęce ze wsi Łodygowice, Pietrzykowice i Wilkowice powstał zatarg między cystersami a księciem oświęcimskim Janem Scholastykiem w wyniku czego doszło do najazdu księcia na te ziemie. Efektem tego było złupienie i zabranie kmieciom nawet ziemiopłodów. W 1474 roku Opat Piotr III sprzedał prawdopodobnie wsie: Łodygowice, Pietrzykowice i Wilkowice Piotrowi Komorowskiemu, ale Mikołaj IV wytoczył o nie proces wnukowi Piotra Komorowskiego. Spór ten oparł się o króla polskiego Zygmunta I, który uznał w 1518 roku Komorowskiego za prawego ich właściciela. O średniowiecznym pochodzeniu Łodygowic, Pietrzykowic i Wilkowic świadczy również podział ziem na role, których ogólny zarys zachował się na mapach.
Najbogatszymi mieszkańcami wsi byli kmiecie posiadającymi początkowo po całej roli. Kolejną warstwę stanowili zagrodnicy -właściciele od 1 do 3 morgów gruntu.
Uprawa roli w Łodygowicach i Pietrzykowicach nie wymagała karczowania, ponieważ teren ich stanowił wspólnie z Rybarzowicami i Buczkowicami rozległą dolinę pokrytą kępami drzew. Obfitość łąk, doskonałej wody i lasów stwarzały idealne warunki dla życia dzikich zwierząt.
W 1618 roku Mikołaj Komorowski sprzedał Łodygowice wraz z wioskami (10 wsi) swemu dworzaninowi Krzysztofowi Rarowskiemu. Kolejnym dziedzicem Łodygowic był książe Jerzy Zbaraski, który zamienił się z Rarowskim dobrami na Wołyniu. Książe Jerzy Zbaraski, kasztelan krakowski, w 1629 roku rozpoczął w Łodygowicach budowę dworu murowanego, zwanego do dziś zamkiem, który przetrwał do dzisiajszych czasów. Wszystkie dobra po śmierci Zbarskiego w 1631 roku przeszły na Janusza Wiśniowskiego. Następnym właścicielem Łodygowic staje się Stanisław Warszycki, który otrzymuje je jako wiano żony Heleny - córki Konstantego Wiśniowsiego, wojewody. Warszycki zakończył budowę zamku w Łodygowicach - rozpoczętą przez Jerzego Zbaraskiego - a w 1673 roku otoczył go murem, fosami i wałami tak, że tworzył on silne pogranicze. Stanisław Warszycki zmarł w roku 1681 w Pilicy licząc ponad 80 lat życia i pochowany został w kaplicy św. Marii Panny na Jasnej Górze. Zbudowanie kościoła w Łodygowicach mylnie przypisuje się Stanisławowi Warszyckiemu. Jednakże - jak wynika z księgi beneficjów parafialnych diecezji krakowskiej - kościół parafialny w Łodygowicach istniał już za czasów Piotra Komorowskiego, zmarłego w roku 1476. Kościół w Łodygowicach, zbudowany został prawdopodobnie przez opata cystersów Wilka, na obecne miejsce został przeniesiony z najbliższej okolicy dworu w Łodygowicach. Prawdopodobnie stał on. tuż za okopami dworu w Łodygowicach od strony południowej i stanowił kościółek przyklasztorny cystersów; Przeniesienie tegoż kościółka na obecne miejsce nastąpiło na skutek zabiegów drugiego z rzędu proboszcza Stanisława Kaszkowica a nastąpiło to w roku 1631 do 1634. Kościół w Łodygowicach należy do największych w Beskidach kościołów drewnianych i zalicza go do kościołów grupy śląsko-zachodnio-małopolskich . Jego soboty, czyli ganki, zostały już w nowszych czasach oszalowane i przekłute półkolistymi otworami. Drewniana ambona w stylu rokoko pochodzi z końca XVII wieku, 130 łokcipnowych schodów, wiodących do kościoła po skarpie pochodzącej z nowszych czasów, wykonał w roku 1845 Antoni Kanik. Stare ławki kościelne pochodziły prawdopodobnie z roku 1844, a wykonał je cieśla Kazimierz Kanik.

c.d.n.



PROMOCJA ZIMA 2024

Sprawdzanie cieplne budynków




SPONSORZY SERWISU ŁODYGOWICE

MISTER

POMIARBUDYNKOW
Dołącz do grona sponsorów
lub zareklamuj się na stronie
Zgłoś się



Mądre dziecko - KSIEGĘGARNIA EDUKACYJNA



Copyright©2005-2024 lodygowice@lodygowice.com.pl

Aktualizacja 2024